BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ


Yerleşkeler

Üniversitenin birçok binası, doğusunda sınır olarak Boğaziçi ve Rumeli Hisarı tarihi kalesine sahip olan Güney Yerleşke'te yer almaktadır. Bu yerleşkede üniversitenin en eski binaları bulunmaktadır. Kuzey Yerleşke, Hisar Yerleşke ve Uçaksavar Yerleşkesi üniversiteye yeni katılan olanakları içermektedirler. Boğazın Asya kıyısında bulunan 5. yerleşke, tarihi, ulusal sismik istasyonlar ağının merkezi ve üniversitenin ünlü araştırma merkezi Kandilli Rasathanesine ev sahipliği yapmaktadır. Altıncı yerleşke, Sarıtepe Yerleşkesi, Karadeniz kıyılarında ve kuzey ve güney yerleşkelerin kuzey batısında, 34 km uzaklıktadır.

Açıklama: South Campus Güney Yerleşke        Açıklama: North Campusc Kuzey Yerleşke


Yerleşke Hayatı

Açıklama: cc


Boğaziçi Üniversitesinin zengin bir yerleşke hayatı vardır. Üniversitemiz akademik hayatın yerleşke hayatı ile zenginleşerek bir bütün oluşturacağı inancı ile öğrenci kulüplerini, sanat ve spor faaliyetlerini özenle destekler, öğrenci ve personeline sağlık hizmetlerinden, rehberlik hizmetlerine çeşitli olanaklar sunar. Yurtları ile yirmi dört saat yaşayan bir üniversite konumundadır. Yerleşke hayatı ile Boğaziçi camiasına özgürlükçü, demokratik, mutlu bir yaşam alanı yaratmayı amaçlar.

İstanbul

Üç dünya imparatorluğuna başkentlik yapmış olan Istanbul, geçmişle bugün arasında çok kuvvetli, ihtişamlı bir köprüdür. Insan eliyle sayısız müze, camii, kilise, saray ve anıt ile süslenmiş olan Istanbul'a doğa da cömertce eşsiz güzellikler bahşetmiştir. Tarihi eserlerin daha çok Haliç-Marmara Denizi-Surlar arasındaki yarımadaya serpiştirildiği şehir, Sultan Ahmet Camii, Aya Sofya, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarayı, Rumeli ve Anadolu Hisarları ve daha birçok yapıyı haklı bir gururla sergiler. Istanbul'un tarihi semtleri, UNESCO tarafından insanlığın ortak mirası olarak tescillenmiş ve Dünya Mirası listesine dahil edilmiştir.

TARİH VE KÜLTÜR


Yüzyılların, medeniyetlerin emsalsiz izlerini taşıyan Istanbul, dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Roma, Bizans ve Osmanlı Imparatorlukları'na başkentlik yapmış olan Istanbul'un MÖ 7. yüzyılda artık çok kalabalıklaşan Atina'dan çıkan Yunanlılar'ın başındaki Byzas tarafından kurulduğu düşünülür. Kurulmasından itibaren de coğrafi konumu sayesinde de Akdeniz ve Karadeniz'i birbirine bağlayan çok önemli bir ticaret merkezi olmuştur. MS. 4 yüzyılda, Roma Imparatoru Konstantin'in başkenti Roma'dan Istanbul'a taşıması ile birlikte şehrin önemi artar. Ancak Roma Imparatorluğu'nun ikiye bölünmesi ile birlikte Istanbul, doğudaki imparatorluk topraklarının başkenti olur ve şehir, Jüstinyen'in yönetiminde çok canlı bir ticaret merkezi haline gelir. Dördüncü Haçlı Seferi sırasında yakılıp yıkılan kent, 1204-1261 yılları arasında Latin Imparatorluğu'nun başkenti olarak yönetilir. Bizanslılar, yönetimi yeniden ele geçirseler de 1071 yılından beri, doğu sınırlarındaki Türk beyliklerinin giderek güçlenmesinin yarattığı güvenlik sorunları giderek yoğunlaşıyordu. 1453 yılında Osmanlı Sultanı II. Mehmet'in Istanbul'u fethi ile birlikte de şehir, 1922 yılına kadar, Osmanlı Imparatorluğu'nun başkenti olur. 1923 yılında kurulan modern Türkiye'nin başkenti Ankara olarak ilan edilmiş olsa da Istanbul, yüzyıllar boyunca biriktirdiği tarihi, kültürel ve ticari öneminden hiç bir şey yitirmemiştir.

GÖRÜLECEK YERLER


Boğaziçi

Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan muhteşem Boğaz'ın her iki yakasındaki binalar, Istanbul'un uzun tarihini gözler önüne serer. Ahşap yalılar, estetik camiler ve gösterişli saraylar, ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunarlar. Tarihi yapıların yanı sıra şehrin en iyi restoran ve gece kulüplerinden bazıları da burada bulunmaktadır. Boğaz boyunca sıralanan yerleşim yerlerinin hepsine denizden ulaşım vardır. Boğaz'ı görmenin en iyi yolu, kıyılarında zig zag çizen yolcu vapurlarından birine binmektir. Eminönü'nden başlayan gezi, Asya ve Avrupa kıyılarındaki duraklara sırayla uğranarak tamamlanır. Gezinin tamamı aşağı yukarı 6 saat sürmektedir.
Ortaköy ile Beyelrbeyi arasında uzanan Boğaziçi Köprüsü, Barok tarzda tasarlanan Beylerbeyi Sarayı, Boğaz'ın en gözde semti olan Bebek, 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Rumeli Hisarı ve Dolmabahçe Sarayı, bu gezinin önemli duraklarından birkaçıdır.

Haliç

Dünyanın en büyük tabii limanı olarak bilinen uzun ve dar bir boynuz biçimindeki Haliç, Bizans ve Osmanlı döneminde önemli bir donanma ve ticari gemicilik merkezi idi. Bölgenin deniz taşımacılığındaki bu etkin rolünün izleri, bugün hala görünmektedir. Depolama ve gemi yapımının çevrede yarattığı olumsuzluklara rağmen gurup vakti suyun altın rengini aldığı bu yerin kıyıları, hoş parklarla ve yürüme alanlarıyla çevrilidir. Balıkçılar kıyıya bağladıkları teknelerinde balık-ekmek satarlar. Ayrıca bölgenin ıslahı için yoğun bir çevre düzenlemesi projesi de uygulamaktadır. Haliç'in ortasına doğru gidildiğinde yer alan Fener ve Balat semtlerinde, Bizans ve Osmanlı döneminden kalma ahşap evler, kiliseler ve sinagoglarla dolu sokaklar bulunmaktadır. Fener Patrikhanesi de burada yer almaktadır. Biraz yukarıdaki Eyüp, Osmanlı oymacılığının etksini altında kalmış tarihi bir yerdir. Tepedeki Pierre Loti Kahvesi manzaranın keyfine varmak için mükemmel bir mekandır.

Beyoğlu ve Taksim

Beyoğlu, gayrimüslim sakinlerinin çoğunlukta olduğu, inşa edildiği devrin özelliklerini koruyan, 100 yıl öncesinin Avrupa tesirli mimarisiyle görülmeye değer bir semttir. Avrupa'nın ikinci eski metrosu Tünel, halen en kısa metro unvanını korumaktadır. Bu metro ile Galata bölgesine geçmek mümkündür. Tünelin üst ucu, Istiklal Caddesi'nin başlangıcıdır. Eski tramvayların tekrar servise konulduğu, yalnız yayalara açık, eskiden Grand Rue de Pera olarak bilinen bu cadde, Cumhuriyet devrinde konsolosluklara tahsis edilen eski elçilik binaları ile çevrilidir. Caddenin iki yanında, meşhur ve geleneksel pastane, restoran ve dükkanlar sıralanmıştır. Içinde Balık Pazarı bulunan Çiçek Pasajı, her daim popülerliğini korumaktadır. Sinema, tiyatro, kafe ve eğlence yerleri ile cıvıl cıvıl bu cadde, daha sakin ve göz önünde olmayan noktalarında da gayrimüslim cemaatlerin ibadet yerlerini barındırır.
Tünelin üst kısmında, Istiklal Caddesinin başlangıcındaki Divan Edebiyati Müzesi de güzel bir yapıdır. Aslen Galata Mevlevihanesi olan bu mekanda Mevleviler, her ayın ilk Pazar günü sema ederler.

Sultanahmet

Şehrin bu bölümü adını, Sultanahmet Cami'ni yaptıran I. Ahmet'ten alır. Caminin karşısında ise erken dönem Bizans mimarisinin en çarpıcı ve bilinen örneği olan Ayasofya yükselir. Sultanahmet Cami'nin yanındaki dikdörtgen alan, Romalıların at yarışları düzenlediği Hipodrom'dur. Tarihi Sultanahmet meydanının etrafında ayrıca Haseki Hürrem Hamamı, Yerebatan Sarayı, Türk ve Islam Eserleri Müzesi, Mozaik Müzesi, Dikilitaş gibi tarihi eser ve binalarla çevrilidir.

Ortaköy

Boğaziçi Köprüsü'nün dibindeki Ortaköy, Istanmbul'un tarihi meydanalrından biridir. Eskiden balıkçıların günlük avlarını boşaltmak için kullandığı Iskele Meydanı, bugün müthiş bir canlılığa sahiptir. Bugün Çırağan Sarayı, Kabataş Erkek Lisesi, Feriye, Princess Oteli, ve cami kilise ve sinagog üçgeninde yer alan Ortaköy, Istanbul'un önemli eğlence ve alışveriş merkezlerinden birisidir.

Sarıyer

Tarabya'dan sonraki virajdan, Boğaziçi'nin Karadeniz'e kavuştuğu noktadan, Sarıyer semti içlerine kadar elçiliklere ve şahıslara ait eski yazlıklar ve balık lokantaları sıralıdır. Büyükdere'den ayrılan dar bir yol orman içlerini aşarak, bentleri geçerek Karadeniz sahillerine, meşhur Kilyos plajlarına ulaşır. Sarıyer ve sonraki Rumeli Kavaği, vapur seferleri ile Boğaz'ı gezenlerin Avrupa yakasındaki son iskeleleridir.

Üsküdar

Kadıköy ile birlikte Anadolu Yakası'nın en önemli ilçelerindendir; Avrupa tarafına geçişte kullanılan iskeledir. Meydandaki 16. yüzyıl camileri, ortadaki abidevi çeşme, sahildeki minyatür Şemsi Paşa Cami ve Medresesi Türk sanatının güzel örnekleridir. Tarihi Karacaahmet Mezarlığı ve daha ilerideki büyük ve küçük Çamlıca tepeleri Üsküdarın sırtlarında bulunur. Tepeler çamlıklarla örtülü olup, Adaların ve Boğazın kuş bakışı manzaralarına hakimdir.
Üsküdar, Kız Kulesi ile bütünleşmiş bir semttir. Orjinali Bizans dönemine ait bir kulenin yerine 18. yüzyılda yaptırılan Kız Kulesi, Üsküdar'ın tam karşısındaki adacıkta yükselmektedir.

Kadıköy

Anadolu Yakası'nın diğer önemli ilçesi, güzel Kadıköy'de tarihi yapı bulunmaz. Antik Kahlkedon yerleşim biriminde sonraları birçok manastır inşa edilmişti. M.S. 5. yüzyıl Hıristiyanlık dünyası önemli konsül toplantıları burada yapılmıştı. Ancak tarihi binaların be eski bahçeli malikanelerin çok azı zamanımıza gelebilmiştir. Yat Kulüpleri, marinalar, geniş caddeler, Kadıköy sahilleri boyu uzanır.
Fenerbahçe güzel bir gezinti yeridir. Meşhur Bağdat Caddesi de alışveriş imkanları ile ünlüdür. 1908 yılında tamamlanan Prusya mimari tarzında inşa edilmiş olan Haydarpaşa Tren Istasyonu, Üsküdar çıkışındadır. Istasyon, tarihi Bağdat demiryolunun ilk (veya son) durağı olarak tarihte yerini almıştır.

Şile

Üsküdar'dan 50 km, mesafedeki bu şirin ve güzel turistik kasaba, Karadeniz sahillerindedir. Kısmen tamamlanmış otoyolu ve sonrası ormanları aşan virajlı yol ile geniş ve meşhur Şile plajlarına ulaşılır. Balıkçı barınağı, Ceneviz kale kalıntısı ve şöhretli feneri görülmeye değer yerlerdir.

Adalar

Adalar, Istanbul'a çok kısa bir vapur yolculuğu mesafesindedir. Vapurlar, Marmara Denizi'ndeki en büyük 4 adaya, Kınalı Ada, Burgaz Adası, Heybeli Ada ve Büyük Ada'ya uğrar. Haliç girişi ve Kabataş Iskelelerinden kalkan vapur veya deniz otobüsleri, bu dört adaya muntazam seferler yaparlar. Mayıs ayından eylül sonuna kadar kalabalıklaşan Adalar diğer zamanlarda tenhadır. Yerleşim bölgelerinin iskelelere yakın çevrelerde, şehre bakan yönde geliştiği, tepeleri çamlıklarla örtülü ada yollarının tek vasıtası faytonlardır. Mevsim boyu, bilhassa tatil günlerinde koylar ve plajlar özel yat ve motorların, yelkenli teknelerin çekici duraklarıdır.
Heybeli Ada'nın ikiz tepeleri arasında Deniz Lisesi üst binası bulunurken, öndeki diğer tepe üzerinde, çamlık içerisinde, Rum Ruhban Okulu ilk görülen büyük yapılardır. Takımadaların en büyüğü ve meşhuru Büyük Ada'dır. Fayton turu ile etrafı iki saate yakın bir sürede dolaşabilirsiniz. Ancak bir saatte dolaşılan yarım tur daha çekicidir.

NE YAPILIR?


Kültür Durakları - Müzeler

Arkeoloji Müzesi

19. yüzyılın ortalarında oluşturulmaya başlanmış bu koleksiyon, Osmanlı Imparatorluğu'nun dört bir yanından toplanan eserlerle çok kısa bir süre içinde zenginleştirilmiştir. Klasik dönem koleksiyonu özellikle önemlidir.
Adres: Osman Hamdi Bey Yokuşu Gülhane - Istanbul
Tel: (+90 212) 520 77 40
Faks: (+90 212) 527 43 00

Aya Irini Kilisesi (St. Irene)

Istanbul'da yapılan ilk kilisedir. Konstantin'in emri üzerine 4. yüzyılda yapılmış, Jüstinyen zamanında restore edilmiştir. Yapı, Hıristiyanlık öncesi döneme ait bir tapınağının üzerine inşa edilmiştir.
Adres: Topkapı Sarayı Avlusu, Sultanahmet-Istanbul
Tel: (+90212) 528 4500
Faks: (+90212) 512 5474

Ayasofya Müzesi

Mimarisi, ihtişamı, büyüklüğü ve işlevselliği yönünden ilk ve son eşsiz uygulama olarak görülen Ayasofya; Osmanlı camilerine fikir bazında da olsa esin kaynağı olmuştur. Yapı, doğu-batı sentezinin bir ürünüdür. Bu eser, dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer almaktadır. Bu nedenle, Ayasofya, tarihi geçmişinin yanı sıra, mimarisi, mozaikleri ve Türk çağı yapıları ile yüzyıllar boyunca tüm insanlığın ilgisini çekmiştir.
Adres: Sultanahmet Meydanı - Istanbul
Tel: (+90 212) 528 45 00
Faks: (+90 212) 512 54 74

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Mozaik Müzesi, Bizans imparatorlarının Büyük Sarayı'ndan kalmadır. 5. ve 6'ncı yüzyıl nadide mozaik döşemeler burada korunmaktadır.
Adres: Sultanahmet Arastası - Istanbul
Tel: (+90 212) 511 97 00

Sadberk Hanım Müzesi

Boğazdan yukarıya doğru, Büyükdere'nin kenar mahallesindeki, 19 uncu yüzyıl iki ahşap villayı, Sadberk Hanım Müzesi koleksiyonları doldurmaktadır. Önceden Türk süsleme sanatı örneklerinin sergilendiği bu özel müze yeni arkeolojik koleksiyonun eklenmesi ile daha da büyümüştür. Çarşamba hariç her gün ziyarete açıktır.
Adres: Büyükdere Piyasa Caddesi No: 27, Sarıyer-Istanbul
Tel: (+90 212) 242 0365
Faks: (+90 212) 512 5474

Yerebatan Sarnıcı

Bizans Sarnıcı olarak da anılan sarnıç, Ayasofya'nın yakınındadır. Büyük salonun ince tuğla kemerleri 136 adet korint stili sütunla desteklenmektedir. Salı hariç her gün ziyarete açıktır.
Adres: Yerebatan Caddesi No: 13, Sultanahmet-Istanbul
Tel: (+90 212) 522 1259

Kaynak: http://www.goturkey.com/content.php?cid=48777&typ=c&lng=tr&